انواع مختلف بازاریابی محتوایی

نمی‌توان بر این واقعیت سرپوش گذاشت که اشکال مختلف بازاریابی سنتی دیگر آن‌طور که انتظار می‌رود موفق عمل نمی‌کنند. شیوه‌های قدیمی بازاریابی گرچه تا سال‌های بسیاری توانستند ارتباط میان مخاطب و محصول را ایجاد و بعد آن را حفظ کنند، اما اکنون با قدرت گرفتن اینترنت، تولید حجم عظیمی از اطلاعات و گرایش روزافزون افراد به خریدهای آنلاین دیگر نمی‌توان به بازخورد مثبت و اثرگذار بازاریابی سنتی امید چندانی داشت.

حالا اکثر کسب‌وکارها، فارغ از قدیمی یا نوپا بودنشان تمایل زیادی برای به‌کارگیری سیاست‌های بازاریابی محتوایی برای جذب و نگه‌داری مشتری دارند.

استفاده از ویزگی های اصلی در یک محتوای خوب یعنی دادن اطلاعات کارآمد به مشتری به‌منظور ارتقای سطح دانش او در خصوص محصول یا خدمات مختلف. روشی که در آن محتوا دربست و بی کم کاست در اختیار مشتری است تا چالش‌های او را برطرف کند، به سؤالاتش پاسخ دهد، او را در تصمیم‌گیری کمک کند و از او یک مشتری وفادار بسازد.

به این ترتیب محتوا از یک‌سو، برند یک کسب‌وکار را به‌خوبی و صادقانه به مخاطب معرفی می‌کند؛ و از سوی دیگر با دادن اطلاعات جامع به مشتری، مسیری را به او نشان می‌دهد که به دلیل قانع شدن از کیفیت محصول یا خدمات ارائه شده، بالاخره از کانال خرید نهایی عبور کند.

اما همه مشتری‌های یک محصول یا خدمات سلیقه و نیاز یکسانی ندارند. همچنین آن‌ها در همه‌جا حضور ندارند. ضمن آن‌که با همه افراد نمی‌توان با یک زبان سخن گفت.

یکی از مزیت‌های استفاده از بازاریابی محتوا همین است که در آن روش‌های مختلفی برای برقراری ارتباط با مخاطب هدف وجود دارد. تکنیک‌های متفاوت و ابزارهای مختلفی که هرکدام در پلتفرم‌های گوناگون موفق عمل می‌کنند. به‌این‌ترتیب تعداد بیشتری از افرادی که به یک محصول یا خدمات نیاز دارند از وجود آن مطلع شده و با آن ارتباط برقرار می‌کنند.

این مطلب در خصوص انواع مختلف بازاریابی محتوا است. آشنایی با شیوه‌های گوناگون به‌کارگیری محتوا در جذب مخاطب و هدایت او به سمت مسیری که محصول یا خدماتی را بهتر بشناسد.

 چرا انواع مختلف بازاریابی محتوایی مهم است؟

 

چرا بازاریابی محتوا مهم است؟

به همان دلیلی که در ابتدای بحث این مقاله در خصوص ناکارآمدی شیوه‌های سنتی بازاریابی بیان کردیم، اهمیت بازاریابی محتوا در برقراری ارتباطات گسترده با مخاطبان هدف، اهمیت ویژه‌ای دارد. علاوه بر آن بازاریابی محتوا به شما کمک می‌کند تا:

 • فرصت کافی داشته باشید تا ویژگی‌ها‌ و مزایای محصول یا خدمات خود را به‌طور کامل برای مخاطب شرح دهید.
 • نرخ تبدیل مخاطب به مشتری و مشتری به مشتری ثابت و وفادار را افزایش دهید.
 • بین تجارت خود و مخاطبان هدف ارتباط محکم و صمیمانه برقرار کنید.
 • با مخاطبان خود یک ارتباط دائمی داشته باشید تا به‌طور مداوم به آن‌ها شرح دهید که محصول یا خدمات شما چطور چالش‌های آن‌ها را برطرف می‌کند.
 • برند خود را به‌اندازه کافی به مخاطب معرفی کنید و به‌تدریج تبدیل به رهبر حوزه تجارت خود شوید.
سایر مقالات
9 ویژگی اصلی در یک محتوای خوب و تاثیر گذار

انواع مختلف بازاریابی محتوایی کدام است؟

 • بازاریابی محتوا در رسانه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی درمجموع چیزی در حدود 3.7 میلیارد کاربر فعال دارند. به همین سبب پاسخ به این پرسش که چرا باید در رسانه‌های اجتماعی حضور داشت و در آن به فعالیت پرداخت کاملاً روشن است.

یکی از مزیت‌های استفاده از بازاریابی محتوایی در رسانه‌های اجتماعی این است که به سبب وجود انواع مختلف رسانه، که اجازه نشر محتوا از جنس‌های مختلف را ایجاد کرده‌اند، کار برای تمام کسب‌وکارها راحت شده است.

فیس بوک، اینستاگرام، لینکدین و اسنپ چت نمونه‌هایی از شبکه‌های اجتماعی موفق و پرمخاطبی هستند که کار مستمر و به‌کارگیری سیاست‌های بازاریابی محتوایی درست در آن‌ها به بیزینس‌های بسیاری فرصت رشد کردن داده است.

به‌هرحال اگر در هر پلتفرمی که مناسب بازاریابی محتوایی برای کسب‌وکار شماست فعالیت مداوم و مفید داشته باشید، این حضور دیر یا زود مثمر ثمر واقع شده و به نفع شما به جذب مخاطب هدف خواهد پرداخت.یکی دیگر از مزیت‌های بازاریابی محتوا در رسانه‌های اجتماعی امکان نشر انواع مختلف محتوا است.

یعنی هم می‌توان در این رسانه متن به اشتراک گذاشت هم عکس پست کرد یا ویدئوهای از پیش ساخته شده را نشر داد یا در لحظه استوری گرفت.

بازاریابی محتوایی در رسانه های اجتماعی

 • بازاریابی محتوای اینفوگرافیک

اینفوگرافیک یک ابزار بسیار مفید و مؤثر برای توضیح و تشریح موضوعی است که نمی‌توان آن را تنها با عکس یا متن شرح داد. در چنین شرایطی استفاده از یک محتوا که ترکیبی از هردوی این امکانات را دارد می‌تواند به تفهیم یک موضوع پیچیده برای مخاطب کمک کند.

اینفوگرافیک متشکل از تصاویر ساده و جملات کوتاه است. ضمن آن‌که داستانی یکپارچه را تشریح می‌کند که اغلب افراد از ابتدا تا انتهای آن را به‌سادگی درک می‌کنند. همین مسئله باعث می‌شود که اینفوگرافیک ارتباط بسیار مؤثری با مخاطب برقرار کرده و تبدیل به ابزار بسیار قدرتمندی برای نشر محتوا و جذب مخاطب شود.

 • بازاریابی محتوای وبلاگ

قدرتمندترین ابزار برای بازاریابی محتوا، وبلاگ است. این‌که محتوای متنی که شما در وبلاگ خود به اشتراک می‌گذارید آموزشی است یا سرگرمی فرقی نمی‌کند. مهم این است که باید در سایت خود حتماً وبلاگ داشته باشید.

سایر مقالات
چرا محتوای ویدیویی قدرتمندترین نوع محتوا است؟

چراکه این ابزار می‌تواند به‌خوبی برند شما را به مخاطب بشناساند، ارتباط میان مشتری و شما را تقویت کند، به مخاطبان شما  سخاوتمندانه اطلاعات بدهد و در نهایت ذهن آن‌ها را برای زدن دکمه خرید محصول به‌اندازه کافی آماده کند.

همه این امکانات را در کنار قدرت بی‌نظیر وبلاگ در سئو کردن سایت خود قرار دهید. تقریباً هیچ محتوایی به‌اندازه وبلاگ قدرت و انعطاف کافی برای ایجاد بک لینک، لینک‌های داخلی و به‌کارگیری کلید واژه‌ها را ندارد. ضمن این‌که در وبلاگ به‌راحتی می‌توان محصول یا خدمات خود را معرفی کرد و لینک‌های خرید مستقیم را در دسترس کاربر قرار داد.

 بازاریابی محتوایی وبلاگ

 

 • بازاریابی محتوای پادکست

روزانه افراد بیشتری در جهان با مفهوم پادکست آشنا می‌شوند. به همین دلیل استفاده از این ابزار توسط افراد علاقه‌مند به شنیدن، که عموماً افراد پرمشغله‌ای هستند که دست از یادگیری برنمی‌دارند، بیشتر می‌شود. پادکست‌ها به دلیل راحتی استفاده یکی از ابزارهای بسیار مفید برای بازاریابی محتوا هستند.

چراکه در هر حالتی، حتی استراحت کردن می‌توان به پادکست گوش داد.به همین دلیل بسیاری از مشاغل شروع به تولید پادکست کرده‌اند.

پادکست‌ها برای ایجاد روابط محکم با مخاطب و حفظ این ارتباط بسیار مفید هستند. ضمن آنکه آگاهی مخاطب از برند را بالا برده و می‌توانند ابزار خوبی برای بالا بردن سطح اطلاعات افرادی باشند که کمتر فرصت وب گردی یا استفاده از شبکه‌های اجتماعی را پیدا می‌کنند.

 • بازاریابی محتوای ویدیویی

اخیراً در نظرسنجی وب‌سایت hubspot  حدود 50 درصد از افراد بیان کرده‌اند که تمایل زیادی برای تماشای ویدیوهایی دارند که توسط برند محبوب آن‌ها تولید شده است. احتمالاً اطلاع از همین درصد کافی است تا بدانیم چرا بازاریابی محتوای ویدئویی برای یک بیزینس مهم و اثرگذار است.

سایر مقالات
10 منبع عالی یافتن ایده برای تولید محتوا

بازاریابی محتوای ویدیویی بیش از هر شیوه دیگر بازاریابی محتوا قادر به بالا بردن نرخ تبدیل مخاطب به مشتری است. ضمن آن‌که این شیوه از بازاریابی تأثیر چشم‌گیری در بهبود ROI دارد و به کسب‌وکارها در بالا بردن کیفیت ارتباط با مخاطب بسیار کمک می‌کند.

 • بازاریابی محتوای تبلیغاتی

گرچه ترافیک ارگانیکی که در اثر بهره‌گیری از بازاریابی محتوایی برای یک سایت به دست می‌آید بسیار ارزشمند است، اما این موضوع به معنای آن نیست که نباید از بازاریابی محتوای تبلیغاتی برای جذب مخاطب و کشاندن پای او به وب‌سایت استفاده کرد.

ضمن آن‌که اگر در وب سایت یا سایر پلتفرم‌هایی که در اختیار دارید محتوای با کیفیت منتشر کرده باشید، وقتی مخاطب به واسطه محتوای تبلیغاتی وارد سایت شما می‌شود، مجذوب محتوای موجود شده و احتمالاً چرخی میان آن میزند.

 بازاریابی محتوایی تبلیغاتی

درگیرکردن مخاطبان هدف، اصلی‌ترین دلیل استفاده از بازاریابی محتوا است. این هدف با به کارگیری سیاست‌های درست در بازاریابی محتوایی حاصل می‌شود. مخاطب پس از لذت بردن از محتوایی که در اختیار او قرار گرفته است، تبدیل به مشتری شده و کم‌کم خودش رسانه‌ای برای شناساندن برند و نشر محتوای تولیدی شما به دیگران می‌شود.

بنابراین ضروری بودن بازاریابی محتوایی برای کسب و کار شما ارزشی را به ارمغان می‌آورد که تمام‌شدنی و موقت نیست. بلکه مدام در حال تکثیر شدن است. اما در قدم اول باید مخاطب خود را درست بشناسید تا بدانید به چه چیزهایی نیاز دارد؟ کجا حضور پررنگ‌تری دارد؟ و استفاده از چه نوع محتوایی در او لذت بیشتری ایجاد می‌کند.