محتوای تصویری

محتوای متنی همیشه یکی از قدرتمندترین انواع محتوا است. همچنین سادگی استفاده از پادکست‌ها موجب محبوبیت روزافزون آن‌ها شده است. اما به خاطر قیمت پایین و سادگی تولید این قالب‌های محتوایی نمی‌توان همیشه و برای هر کسب‌وکاری از این نوع محتوا استفاده کرد.

ضمن آن‌که همه مخاطبان هدف، علاقه‌مند به مطالعه نیستند که محتوای متنی را انتخاب کنند. همچنین گاهی پادکست‌ها به‌اندازه کافی در بیان جزئیات یک مسئله موفق عمل نمی‌کنند.

یکی از قدرت‌های بی‌نظیر بازاریابی محتوا در این است که برای هر سلیقه و نیازی قالب محتوایی مناسب در اختیار دارد. هیچ محدودیتی برای بازاریابی محتوا به منظور درگیر کردن مخاطب با یک برند وجود ندارد. بنابراین اگر جایی مدیر بازاریابی محتوای یک مجموعه احساس کند که پیامی که درصدد انتقال آن به مخاطب است در قالب متن نمی‌گنجد یا مثلاً پادکست برای آن مناسب نیست، می‌تواند از توانایی‌های انواع محتوای تصویری بهره ببرد.

در این مطلب در مورد  چرایی استفاده از محتوای تصویری، جایگاه آن در بازاریابی محتوا و انواع این نوع خاص از محتوا صحبت خواهیم کرد.

انواع محتوای تصویری کدام است؟

به‌طور کلی انواع محتوای تصویری شامل موارد زیر می‌شود:

 • محتوای ویدیویی
 • اینفوگرافیک
 • ویلاگ
 • عکس
 • نمودار
 • بنر
 • اسلاید شو
 • پیام‌های تصویری

انواع محتوای تصویری

چرا باید از محتوای تصویری استفاده کرد؟

موضوع هزینه‌بر بودن فرآیند تولید محتوای تصویری سبب می‌شود که گاهی مدیران یا صاحبان کسب‌وکارها از تولید آن صرف‌نظر کنند. اما به دلیل قدرت اثرگذاری بالایی که این قالب محتوایی دارد، نباید آن‌ها را نادیده گرفت.

اما استفاده از محتوای تصویری مزیت‌های بسیاری دارد. ازجمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درک سریع‌تر پیغام محتوای تصویری از جانب مخاطب

تقریباً بیشتر افراد موضوع یا جزئیات عکس‌ها و فیلم‌ها را  بهتر از متن به خاطر می‌آورند. همچنین مضمون یا اطلاعاتی که در محتوای تصویری به مخاطب انتقال داده‌شده است، معمولاً سریع‌تر از جانب مخاطبان درک می‌شود. این مسئله میزان اثر بخشی محتوای تصویری را نشان می‌دهد.

 • قدرت بالا در انتقال پیام از طریق محتوای تصویری

گاهی برای تشریح یک موضوع ساده باید هزاران واژه را در کنار یکدیگر چید تا بتوان آن را به مخاطب درست توضیح داد. اما اگر بتوان همان مضمون را در قالب یک تصویر درآورد سرعت انتقال پیام در آن بسیار بالاتر می‌رود.

 • سادگی تشریح مراحل انجام یک کار در محتوای تصویری

توضیح برخی از انواع اطلاعات، به‌طور مثال مراحل انجام یک کار در قالب محتوای متنی، هم برای تولید کننده محتوا کار دشواری است هم ممکن است خواننده را سردرگم کند. به همین دلیل در چنین مواردی می‌توان از محتوای خوب و تاثیر گذار تصویری مناسب مانند اینفوگرافیک یا ویدیو استفاده کرد.

 • راحت‌تر درگیر شدن مخاطب بی‌هدف با محتوای تصویری

تعداد زیادی از افرادی که از یک سایت یا صفحه دیدن می‌کنند به‌صورت تصادفی وارد آن شده‌اند. این گروه از افراد یا هدف دیگری داشته و به‌اشتباه وارد یک سایت شده‌اند، یا بی‌هدف مشغول گشت‌وگذار در اینترنت هستند.

سایر مقالات
انواع مختلف بازاریابی محتوایی کدام است؟

به هر حال آن ها وارد یک صفحه شده‌اند، اما حوصله چندانی برای خواندن یک محتوا نداشته و پس از کمی گشت زنی در یک صفحه از آن خارج می‌شوند. هنر محتوای تصویری به‌ویژه ویدیو به دام انداختن این گروه از افراد است.

محتوای متنی به دلیل جذابیت‌های بصری خیلی زود نظر مخاطب سردرگم را جلب می‌کند. به همین دلیل می‌تواند مخاطب را برای لحظات بیشتری در یک سایت یا صفحه نگه دارد و خیلی زود پیغام مورد نظر را به او منتقل کند.

چرا باید از محتوای تصویری استفاده کرد؟

آمارها میگویند که حدود 74 درصد از مخاطبانی که ویدیوی آموزش طرز استفاده از یک وسیله را می‌بینند، درنهایت آن را می‌خرند. بنابراین بهترین کار برای کسب‌وکاری که می‌خواهد یک محصول را در وب‌سایت خود در مرکز توجه قرار دهد این است که از آن‌ محصول یک فیلم تهیه کند.

 • بازده مالی بالاتر محتوای تصویری

همیشه این‌طور به نظر می‌رسد که تولید محتوای تصویری از نظر هزینه توجیه ناپذیر و فرآیند تولید آن بسیار پیچیده و پر چالش است. اما وقتی بازده مالی ناشی از نشر محتوای تصویری با هزینه‌های تولید آن قیاس می‌شود، نتیجه شگفت انگیز است.

این موضوع را کسب و کارهایی که در سال 2018 میلادی از محتوای تصویری استفاده کرده‌اند، تأیید می‌کنند. چیزی در حدود 83 درصد از آن‌ها معتقد هستند حتی با وجود عدم توجیهات مالی که در ابتدای کار تولید محتوای تصویری وجود داشته است، اما بازده مالی یا ROI آن‌ها از این محتوا بسیار چشم‌گیر بوده است.

 • جلب اعتماد مخاطب

محتوای تصویری در میان انواع دیگر محتوا بالاترین قدرت را در جلب اعتماد مخاطب دارد. این قالب محتوایی قادر است مخاطب را تا پایان پخش یک فیلم یا اسلاید شو پای محتوا نگه دارد و به تدریج در او حس اعتماد ایجاد کند. حسی که به‌تدریج از مخاطب مشتری و از مشتری، مشتری وفادار می‌سازد.

 • علاقه‌مندی موتورهای جستجو به محتوای تصویری

علاقه‌مندی مخاطب به محتوای تصویری منجر به علاقه‌مندی موتورهای جستجو به وب‌سایت یا صفحاتی می‌شود که از این نوع محتوا استفاده می‌کنند. ماندن مخاطب پای یک محتوا برای دیدن یک ویدیو تا انتها یعنی افزایش مدت‌زمان حضور مخاطب در آن صفحه. این موضوع یعنی محتوای ارائه‌شده برای مخاطب مفید و جذاب بوده است. پس گوگل نیز این محتوا را دوست خواهد داشت و به آن رتبه بهتری می‌دهد.

 • قدرت بالای محتوای تصویری در تشریح هر چیزی

هر موضوعی که نتوان آن را در قالب کلمات و با جزئیات بیان کرد، با محتوای تصویری قابل شرح دادن است. مثلاً شاید نتوان گفت که قدرت بالای یک جاروبرقی واقعاً چقدر است. اما به‌راحتی می‌توان با یک ویدیو به مخاطب نشان داد که چه حجم از آشغال با سی ثانیه جارو برقی کشیدن پاک می‌شود.

 • بهتر دیده شده محتوای تصویری در تلفن همراه

امروزه بیشتر مصرف‌کنندگان محتوا از تلفن‌های همراه یا تبلت های خود برای این کار استفاده می‌کنند. شاید خواندن یک متن بلند با گوشی چند اینچی کار دشواری باشد، اما بدیهی است که تماشای یک عکس، اسلاید شو یا ویدیو برای مخاطب به‌مراتب ساده‌تر است.

سایر مقالات
چرا محتوای ویدیویی قدرتمندترین نوع محتوا است؟

بهتر دیده شده محتوای تصویری در تلفن همراه

 • ‌سرعت بالای نشر محتوای تصویری در شبکه‌های اجتماعی

اغلب مخاطبان پس از لذت بردن از یک محتوای تصویری دوست دارند آن را با دیگران به اشتراک بگذارند. در دسترس بودن فضاهایی مانند اینستاگرام یا اپلیکشن های همه‌گیری چون واتس آپ و تلگرام باعث شده است که یک محتوای تصویری به سرعت وایرال شود. بنابراین به‌راحتی می‌توان یک محتوای تصویری با کیفیت و مفید را تولید کرد و شاهد نشر گسترده آن توسط مخاطبان بود.

این دلایل و علت‌های بسیار دیگری نشان می‌دهند که استفاده از محتوای تصویری تا چه اندازه هم سو باسیاست‌های افزایش فروش و جذب مشتری است. گرچه ممکن است تولید برخی از انواع این قالب‌های محتوایی کار پیچیده و هزینه بری باشد، اما بازده آن در جذب مشتری و افزایش نرخ فروش این هزینه‌ها را به‌زودی جبران خواهد کرد.