پادکست

پادکست که نوعی صوت و صدا است از مهم‌ترین ابزارهای بشر برای برقراری ارتباط با هم نوعان خود است. به همین دلیل است که سال‌ها جای خالی آن به منظور نشر محتوا خوب و تاثیرگذار به شدت احساس می‌شد. با روی کار آمدن پادکست و محبوبیت زیادی که این ابزار به‌سرعت آن را به دست آورد، این معضل نیز مرتفع شد.

حالا درصد بالایی از مردم  دنیا که حداقل یک گوشی تلفن همراه هوشمند دارند از اپلیکیشن های نشر صدا یا همان پادکست‌ها استفاده می‌کنند. آن‌ها در هنگام رانندگی، موقع انجام کارهای روزانه، زمان صرف ناهار، وقت دوش گرفتن و حتی پیش از خوابیدن به پادکست‌های مورد علاقه خود گوش می‌دهند.

به همین دلیل است که مدیران کسب و کارهای مختلف بسته به نوع فعالیت و حوزه کاری خود و البته سیاست‌هایی که در استراتژی بازاریابی محتوایشان اتخاذ کرده‌اند، تمایل زیادی برای راه‌اندازی پادکست تخصصی خود دارند.

این مطلب به طور جامع در خصوص چیستی پادکست سخن گفته و در مورد نقش این ابزار نشر محتوا در ارتباط با جلب نظر مخاطب اطلاعات ارائه خواهد کرد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

پادکست چیست؟

پادکست ابزار محبوب و قدرتمندی است که به کمک آن می‌توان صدای افراد، موسیقی، جلسات عمومی یا هر صوت ارزشمند دیگری را با مخاطب به اشتراک گذاشت. این ابزار توانایی آن را دارد که نظرات، ایده‌ها، مشکلات، راه‌حل‌ها، اطلاعات مفید یا هر چیز دیگری را در فضای آنلاین نشر دهد.

پادکست‌ها مصارف مختلفی دارند. به طور مثال می‌توان در آن‌ها برای مخاطب شعر خواند، قصه گفت، میزگرد صوتی برگزار کرد، مهمان دعوت کرد و با او در مورد یک موضوع خاص گپ زد، موسیقی به اشتراک گذاشت، برای شنودگان کتاب خواند، در مورد کالا یا خدماتی سخن گفت، چیزی را به مخاطب معرفی کرد و حتی به‌طور گسترده تبلیغات انجام داد.

پادکست چیست

صاحبان و مدیران بسیاری از بیزینس های قدرتمند در دنیا هرگز منتظر نمی‌شوند که از جانب یک برنامه رادیویی یا تلویزیونی دعوت شوند تا نظرات کارشناسی خود را در حوزه‌ای که در آن مشغول به فعالیت هستند با مخاطب به اشتراک بگذارند.

آن‌ها پادکست‌های مخصوص به خود را راه‌اندازی کرده‌اند و به طور مفصل و هر زمان که مایل باشند به‌عنوان یک فرد یا تیم متخصص و صاحب نظر در آن حرف می‌زنند. به این ترتیب در رسانه‌ای محبوب و فراگیر به عنوان رهبر و  صاحب نظر حوزه کاری خود شناخته می‌شوند.

سایر مقالات
15 نکته در خصوص وبلاگ و انواع محتوای متنی

ضمن آن‌که برقراری این ارتباط با مخاطب به آن‌ها این امکان را می‌دهد که در خصوص محصول یا خدمات خود تبلیغ کنند، آن را به مردم بشناسانند و از این محتوای صوتی به نفع رونق کسب‌وکار خود بهره ببرند.

چند سالی است که پادکست‌ها به عنوان یکی از تأثیرگذارترین ابزارهای نشر محتوا مورد استفاده قرار می‌گیرند. به دلیل همین اثرگذاری است که در بیشتر استراتژی‌های بازاریابی محتوای بیزینس های مختلف از این امکان برای نشر گسترده محتوا استفاده می‌شود.

دلایل متفاوتی وجود دارد که سبب می‌شود به اغلب بیزینس ها، فارغ از نوع و حوزه فعالیتشان توصیه می‌شود که حتماً پادکست اختصاصی خود را راه‌اندازی کنند. از جمله این دلایل می‌توان به این موارد اشاره کرد:

چرا تولید پادکست مهم است؟

  • پادکست مخاطبان خاص خود را دارد

همه افراد برای کسب اطلاعات تازه یا مطلع شدن از اخبار، از محتوای متنی استفاده نمی‌کنند. دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد ریزا پادکست هم نوعی بازاریابی محتوا به حساب می آید. از کمبود وقت گرفته تا عدم تمایل به مطالعه. برای این گروه از افراد گوش دادن به یک صوت بسیار جذاب‌تر از خواندن متن است.

افزایش و گسترش تولید و استفاده از کتاب‌های صوتی نیز خبر از این واقعیت می‌دهد. به همین دلیل است که این گروه از افراد را به‌عنوان مخاطب نباید نادیده گرفت. اگر آن‌ها به شنیدن علاقه‌مند هستند، پس باید برایشان محتوای صوتی تولید کرد.

  • پادکست می‌تواند ارتباط عاطفی با مخاطب برقرار کند

مخاطب پس از مطالعه یک متن هیچ ارتباط عاطفی خاصی با نویسنده آن برقرار نمی‌کند. اما صدا به دلیل ماهیت ارتباطی که دارد، می‌تواند منجر به برقراری ارتباط عاطفی با مخاطب شود. به همین دلیل افرادی که به پادکست‌های خاصی زیاد گوش می‌دهند هوادار واقعی صاحب صدا می‌شوند.

این موضوع اغلب به نفع صاحب یا تولیدکننده پادکست تمام می‌شود. تصور کنید عده‌ای مخاطب دارید که به دلیل صدای گیرا و محتوای ارزشمندی که با صوت به آن‌ها منتقل می‌کنید هوادار واقعی و پیگیر همیشگی شما باشند. این یک ارتباط ارزشمند است و در نهایت به نفع شما تمام می‌شود.

تولید پادکست

  • مخاطب در جریان نشر محتوای تازه قرار می‌گیرد

پادکست این امکان را دارد که به‌طور خودکار به مخاطبان پروپاقرص اطلاع نشر محتوای تازه را بدهد. یعنی دیگر لازم نیست که برای این‌که مخاطبان خود را در جریان نشر محتوای تازه قرار بدهید به آن‌ها ایمیل بزنید یا از آن‌ها بخواهید وارد وب‌سایت شما بشوند.

سایر مقالات
بازاریابی محتوا چیست ؟

آن‌ها با یک آلارم ساده متوجه نشر محتوای جدید می‌شوند و به‌راحتی و با سرعت بالا آن را دانلود کرده و به آن گوش می‌دهند.

  • مخاطبان پادکست راحت‌تر نظرات خود را به اشتراک می‌گذارند

کسانی که از انواع مختلف بازاریابی محتوایی استفاده می‌کنند به این موضوع واقف‌اند که چقدر مهم است که مخاطب نظرات مثبت، منفی یا انتقادی خود را در هر موردی، از کارایی محصولات گرفته تا کیفیت محتوای منتشرشده اعلام کند.

آمارها نشان می‌دهد که شنوندگان همیشگی پادکست‌ها خیلی راحت‌تر از خوانندگان وبلاگ‌ها نظرات خود را به اشتراک می‌گذارند. شاید این موضوع به دلیل همان ارتباط عاطفی میان شنوندگان و تولید کنندگان پادکست باشد. به هر حال این نظرات آن‌قدر ارزشمند و مفید هستند که لازم باشد برای کسب آن‌ها یک پادکست راه‌اندازی کرد.

شاید پروسه تولید یک پادکست چنددقیقه‌ای کار پیچیده و زمان بری باشد، اما به دلیل آن‌که برای مخاطب این روش کسب اطلاعات بسیار ساده و البته مقرون‌به‌صرفه است، خواهید دید که محتوای صوتی تولیدی شما چقدر زود نشر پیدا کرده و حتی میان مخاطبان دست به دست می‌شود.

راه‌اندازی یک پادکست و سخن گفتن در آن می‌تواند به مرور یک بیزینس را در حوزه کاری خود تبدیل به یک صاحب نظر، رهبر یا حتی تصمیم‌گیرنده کند. شور و هیجانی که در محتوای متنی نمی‌توان آن را به مخاطب انتقال داد، در صدایی که در پادکست منتشر می‌شود به‌خوبی قابل لمس است.

به همین دلیل کسب و کارها دوست دارند در پادکست‌ها سخن بگویند تا بتوانند نظرات خود را به گوش مخاطبان برسانند، آن‌ها را راهنمایی  کنند، به چشمشان بیایند و درنهایت با پررنگ‌تر کردن نقش خود در حوزه‌ای که در آن مشغول هستند، به کسب و کار خود رونق بدهند.پادکست نقش یک بیزینس در حوزه کاری خود را پررنگ‌تر می‌کند

  • تولید پادکست به نسبت سایر انواع محتوا کمی ساده‌تر است

البته این‌که شما قرار است در هر اپیزود از پادکست خود چه موضوعی را مطرح کرده و چه اطلاعاتی به مخاطب بدهید مسئله مهمی است. این موضوع نیاز به ساعت‌ها فکر و تولید محتوا دارد. اما پس از تولید این محتوا می‌توانید به راحتی با یک کامپیوتر مجهز به میکروفن و نرم‌افزاری برای ادیت صدا حتی از خانه خود پادکست تولید کنید.

سایر مقالات
9 ویژگی اصلی در یک محتوای خوب و تاثیر گذار

تاثیر پادکست

آیا تولید پادکست روی سئو نیز مؤثر است؟

بدون تردید هر نوع محتوا از هر جنسی که باشد ابزاری برای بهینه‌سازی موتورهای جستجو محسوب می‌شود. پادکست نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما چطور این اتفاق رخ می‌دهد؟

وقتی میگوییم گرایش افراد به استفاده از پادکست‌ها رو به فزونی است، موضوع اشتراک‌گذاری این فایل‌های صوتی در هر فضایی به ویژه شبکه‌های اجتماعی نیز از این موضوع متأثر است.

یعنی آمارها نشان می‌دهند که با افزایش مخاطبان پادکست‌ها، نرخ به اشتراک‌گذاری فایل‌های صوتی در اینترنت نیز رشد داشته است. این همان چیزی است که هدف غایی یک بیزینس از تولید پادکست است.

این‌که توسط مخاطب خود شنیده شود. سپس به دست همین مخاطب به اشتراک گذاشته شود. تا هم مخاطبان بیشتری جذب کند. هم گوگل را تحت تأثیر خود قرار دهد.

همان‌طور که پادکست به بهبود سئوی کلی سایت شما کمک می‌کند، می‌تواند عملکرد خوبی روی صفحه گوگل داشته باشد. یک راه‌ خوب برای افزایش رتبه‌ سایت، آپلود کردن پادکست روی دایرکتوری‌هایی مانند iTunes  یا Google Play است.

به همان دلایلی که گاهی اوقات شما ترجیح می‌دهید به جای خواندن یک مقاله یک ویدیو تماشا کنید. درباره‌ی پادکست نیز همین قضیه صدق می‌کند. یعنی افراد ممکن است زمان و علاقه‌ی کافی برای خواندن مقاله یا تماشای ویدیو نداشته باشند، اما حین رانندگی، ورزش کردن و یا رفتن سرکار می‌توانند به یک محتوای صوتی گوش دهند.

مخاطب شما ممکن است با دیدن یک محتوای متنی بلند وحشت زده شده و از سایت بیرون برود. اما وقتی می‌بیند که همان فایل متنی به شکل صوتی روی سایت قرار دارد با احتمال زیادی آن را گوش می‌دهد. به این ترتیب مدت زمان حضور او در وب‌سایت  افزایش پیدا می‌کند که این موضوع به‌شدت روی افزایش رتبه سایت مؤثر است.

در پایان باید گفت که مثل هر محتوای دیگری، پادکست نیز به‌منظور برقراری ارتباط بیشتر با مخاطب تولید می‌شود. بنابراین باید پیش از دست به کار شدن برای راه‌اندازی یک پادکست به‌اندازه کافی مخاطب، نیازها و سلایق او را شناخت تا به‌اندازه کافی شنونده پر و پا قرص برای پادکست فراهم کرد.