10 کارکرد قابل اندازه گیری بازاریابی محتوا

دانش به‌کارگیری محتوا به‌منظور تأثیرگذاری روی مخاطب و فروش بیشتر

شما ممکن است به چند دلیل با موضوع کارکردهای مثبت بازاریابی محتوا برای یک بیزینس چالش داشته باشید. دلیل اول آن است که احتمالاً شما یک بازاریاب محتوایی هستید و در اثبات ضروری بودن این تکنیک بازاریابی به صاحبان و مدیران بیزینس‌های مختلف مشکل دارید. یعنی شما دانش به‌کارگیری محتوا به‌منظور تأثیرگذاری روی مخاطب و فروش بیشتر را دارید، اما هنوز نمی‌توانید مدیران یک مجموعه را راضی کنید که به فضای فروش آنلاین بیایند یا از محتوای هدفمند  و غیر تبلیغی برای رونق کسب‌وکار خود استفاده کنند.

دلیل دوم این است که شما خودتان صاحب یک کسب‌وکار هستید و به خاطر محدودیت در بودجه‌هایی که برای بازاریابی محصول یا خدمات خود کنار گذاشته‌اید، ترجیح می‌دهید از تبلیغات سنتی استفاده کنید تا این‌که از بازاریابی محتوا بهره ببرید. البته شما میدانید که این تکنیک بازاریابی به‌شدت کارآمد و مؤثر است، اما هنوز برای سرمایه‌گذاری در این زمینه به‌اندازه کافی مطمئن نیستید.

دلیل سوم هم این است که شما در حال آموختن بازاریابی محتوا هستید و تمایل دارید بدانید که آیا می‌توان نتایج مثبت به‌کارگیری این شیوه از بازاریابی را اندازه گرفت یا با اعداد و ارقام نشان داد یا خیر؟!

 این مطلب در ادامه با دلایل مستدل، کارکرد یا تأثیرات قابل اندازه‌گیری بازاریابی محتوا روی یک بیزینس را توضیح می‌دهد. اگر به هر  دلیل با این موضوع دچار چالش هستید، با ما همراه باشید.

1.به دست آوردن اعتماد مخاطبان

مردم جامعه به افراد یا مجموعه‌هایی که در زمینه‌های مختلف صاحب سبک بوده و مهارت بالایی داشته باشند، اعتماد می‌کنند. تا همین چند سال پیش  اغلب افراد برای رفع مشکلات و چالش‌های خود از دم‌دستی‌ترین و ساده‌ترین راه‌حل‌های ممکن استفاده می‌کردند. اما اکنون با گسترش سطح دانش و اطلاعات عموم افراد جامعه، دیگر کمتر کسی به دنبال راه‌حل‌های معمولی و موقتی بوده و افراد ترجیح می‌دهند کار خود را در هر زمینه‌ای به دست کاردان‌ترین‌ها بسپارند. این یعنی تخصص یکی از مهم‌ترین ابزارهای کسب موفقیت و به دست آوردن اعتماد مخاطبان است.

اما بدون تردید لازم است عرصه و موقعیتی برای نشان دادن این تخصص وجود داشته باشد. اکنون دیگر تبلیغات مستقیم و صرف حرف زدن در مورد توانایی‌ها اعتماد مخاطبان را جلب نمی‌کند. این محتوای مناسب است که درصورتی‌که درست تولیدشده و به‌جا مورد استفاده قرار گیرد، به‌راحتی می‌تواند شما را در حوزه کاری که در آن قرار دارید به‌عنوان یک فرد یا مجموعه متخصص و توانمند به مخاطبان بشناساند. مخاطبان امروزی تنها در صورتی محصول یا خدماتی را می‌خرند که به ارائه‌ کننده آن اعتماد داشته باشند.

فرقی نمی‌کند که شما محتوای تولیدی خود را از کدام کانال ارتباطی به دست مخاطب رسانده باشید. به هر حال وقتی او پیج کاری شما را دنبال کرده و در آن نظر می‌گذارد، پادکست‌های شما را گوش می‌دهد، پست‌های تلگرامی شما را برای دوستانش ارسال می‌کند، یا لینک وب‌سایت شما را در وبلاگ خودش قرار می‌دهد، یعنی به شما اعتماد کرده است.

2.معرفی گسترده برند

اگر شما بهترین مواد اولیه را در تولید محصولات خود به کار ببرید، نهایت ظرافت و دقت را در کار خود به خرج دهید، تمام مشتریان فعلی خود را راضی نگه دارید یا در ارائه خدمات به مشتری بی‌اندازه خوش قول باشید، باز هم در صورتی که برند محبوب و شناخته شده‌ای نداشته باشید به موفقیتی که به دنبال آن هستید دست نخواهید یافت.

وقتی شما برندی دارید که اغلب کسانی که در جامعه هدف شما هستند آن را به‌خوبی می‌شناسند، کمترین بهره‌ای که از آن می‌برید افزایش ترافیک ارگانیک وب‌سایتتان است. ضمن آن‌که به‌تدریج و با به دست آوردن اعتماد عده کثیری از مخاطبان خود، تعداد بک لینک‌های سالمی که به وب‌سایت شما داده می‌شود افزایش خواهد یافت.

بازخورد قابل‌اندازه‌گیری بهره‌گیری از بازاریابی محتوا برای بیزینس شما

بازاریابی محتوا به برند شما کمک می‌کند که با توزیع سخاوتمندانه اطلاعاتی که مخاطب به آن‌ها نیاز دارد، در خاطر او بماند. بنابراین مخاطب دیریا زود یا خودش به عنوان مشتری بازخواهد گشت یا برند شما را به دیگران معرفی خواهد کرد.

3.بهینه‌سازی موتورهای جستجو یا SEO

اکنون موتور جستجوی گوگل جزو لاینفک زندگی اغلب ما است. بیشترمان حتی نمی‌توانیم دنیای اینترنت بدون حضور این موتور جستجو را به یاد بیاوریم. به همین خاطر است که برای هر بیزینسی که در فضای آنلاین حضور دارد کسب بهترین رتبه در این موتورجستجو جزو نخستین اولویت‌ها است.

استفاده از محتوای با کیفیت حتی اگر منجر به کسب رضایت مشتری می شود

اما همان‌طور که ما به کیفیت اطلاعاتی که در وب‌سایت‌ها ارائه‌شده است، اهمیت می‌دهیم، گوگل نیز این موضوع را مهم شمرده و آن را به‌عنوان مهم‌ترین عامل رتبه دهی به سایت‌ها معرفی کرده است. الگوریتم‌های رتبه دهی به وب‌سایت‌ها به طرز هوشمندانه‌ای که روزبه‌روز پیشرفته‌تر می‌شود محتوای وب‌سایت‌ها را بررسی کرده و آن‌هایی را که تکراری باشد، بی‌کیفیت تلقی شود یا مورد توجه مخاطب قرار نگیرد را از دور امتیازدهی خارج می‌کنند.

استفاده از محتوای با کیفیت حتی اگر منجر به کسب رضایت مشتری برای خرید کردن نشود، حداقل به مذاق گوگل خوش آمده و سبب کسب رتبه بهتر و افزایش ترافیک سالم یا ارگانیک یک وب‌سایت می‌شود.

4.ایجاد سرنخ فروش یا lead

یکی از ویژگی‌های بهره‌گیری از بازاریابی محتوا، ایجاد سرنخ فروش یا LEAD است. یعنی شما به‌عنوان مدیر یا صاحب یک کسب‌وکار هرگز نمی‌توانید منکر حضور رقبای جدی و پرقدرتی شوید که درست همان چیزی را ارائه می‌کنند که شما در تلاش برای فروش آن هستید. ضمن آن‌که شاید دوست نداشته باشید به‌طور مستقیم به مخاطبان خود بگویید: ” که آنچه رقیبتان ارائه می‌کند به‌اندازه کافی خوب نیست، پس بهتر است به سمت شما بیایند”.

بهره‌گیری از بازاریابی محتوا، ایجاد سرنخ فروش یا LEAD

شیوه رقابت سالم و منصفانه این است که حضور خود را به سمع و نظر مخاطب برسانید. سپس وقتی او متوجه حضور شما شد، یعنی سرنخی را که شما ایجاد کرده‌اید را به دست گرفت، با ارائه محتوای خوب به او حق انتخاب بدهید

بازاریابی محتوا یعنی با استفاده از محتوای باکیفیت و استمرار در ارائه آن، خودتان را به مخاطبانی که هیچ اطلاعی از حضور شما ندارند، معرفی کنید. این یعنی خلق سرنخ‌های فروش و دادن آن به دست مشتریانی که از محصول شما اطلاعی ندارند، اما به آن نیاز دارند.

5.جذب خریداران ایدئال

شما در تنها درصورتی‌که یک مطلب طولانی را می‌خوانید که به موضوعی که در آن مطرح شده است واقعاً علاقه‌مند باشید. یا یک محتوای ویدیویی را فقط وقتی تا آخر تماشا می‌کنید که در آن چیزی تشریح شده است که شما به آن نیاز دارید. این قاعده در مورد تمامی افراد صادق است. هیچ‌کس هیچ سرنخ فروشی را به‌واسطه محتوا دنبال نمی‌کند، مگر این‌که به موضوع مطرح‌شده در آن نیازمند یا به آن به‌شدت علاقه‌مند باشد.

بنابراین صرف این‌که شما به بازاریابی محتوا به‌عنوان ابزاری برای تولید سرنخ فروش نگاه کنید یا همه تلاش خود یا تیمتان را روی این متمرکز کنید که به مخاطب سرنخ بدهید، کافی نیست. چراکه درحالی‌که شما مشغول انجام این کار هستید، رقبای شما نیز همین رویه را در پیش‌گرفته‌اند.

به بازاریابی محتوا به‌عنوان ابزاری برای تولید سرنخ فروش نگاه کنید

پس شما باید یک قدم جلوتر بروید و با کمک بازاریابی محتوا به خریداران ایدئال نزدیک‌تر شوید. یعنی به کسانی که به حوزه کاری شما نیازمند هستند یا به دلایلی به آن علاقه دارند محتوای ارزشمندی را ارائه کنید که به خاطر آن به شما رجوع کنند و هیچ خرده اطلاعات تازه‌ای را از دست ندهند.

در دنیای دیجیتال، عبارت خریدار ایدئال به کسی اطلاق می‌شود که در گوگل موضوعی که به آن علاقه‌مند است را جستجو می‌کند، سپس به دلیل آشنا بودن یک نام تجاری وارد وب‌سایت مربوط به آن می‌شود. از چند محتوا استفاده می‌کند و گشتی در سایت میزند. در قدم بعدی آدرس ایمیل خود را برای عضویت در خبرنامه یا دریافت یک فایل سبک اما مفید در اختیار وب‌سایت قرار می‌دهد. سپس حاضر است به خاطر اعتمادی که به یک سایت درازای دریافت محتوای باکیفیت پیداکرده است، بارها و بارها بازگردد یا از آن خرید کند.

جذابیت بازاریابی محتوا در این است که تمام شرکت‌های متخصص و مطرح دنیا در حال ارائه محتوای رایگان و مفید به همه جهان هستند، اما این محتوا از جانب کسانی مورد استقبال و استفاده قرار می‌گیرد که واقعاً به آن نیاز دارند. یعنی بازاریابی محتوا بیشترین نقش را در جذب خریداران ایدئال دارد.

6.هدایت بازدیدکنندگان یک وب‌سایت به قیف فروش

بسیاری از بازدیدکنندگان یک وب‌سایت یا پیج، افراد وب گردی هستند که یا به صورت تصادفی واردشده‌اند یا در اثر جستجوی موارد مشابه با محصول یا خدماتی، پایشان به آن‌ها بازشده است. به‌هرحال حضور یافتن این گروه از بازدیدکنندگان در یک سایت یا صفحه، فرصت بسیار مغتنمی است که فقط با بهره‌گیری از بازاریابی محتوا می‌توان قدر آن را دانست.

رضایت مخاطب برای وارد شدن به مراحل قیف فروش

یعنی ارائه محتوایی که پاسخ پرسش‌های بسیاری در آن وجود دارد و به چندین موضوع مشابه و هم حوزه دیگر مربوط می‌شود، شانس درگیر کردن بازدیدکنندگان با محتوا را افزایش می‌دهد. سپس احتمال این‌که این ارتباط منجر به رضایت مخاطب برای وارد شدن به مراحل قیف فروش شود، افزایش پیدا خواهد کرد.

این شانس بسیار بزرگ یا شاید حرکت بسیار هوشمندانه‌ای است که شما بتوانید به کمک بازاریابی محتوا علاوه بر کسانی که به تجارت شما علاقه‌مند هستند، مخاطبانی را جذب کنید که تصادفی، بی‌هدف یا حتی اشتباهی به محتوای شما برخورده‌اند.

7.تکثیر شدن محتوا توسط مخاطبان

اگر یک محتوا به‌اندازه کافی با کیفیت تولید شود و در نشر و توزیع آن سیاست درستی اتخاذ شود، عده کثیری از مخاطبان را درگیر خودش خواهد کرد. این موفقیت بزرگ و ارزشمندی است. اما اگر این محتوا آن‌قدر جذاب و ارزشمند باشد که مخاطب شما پس از استفاده از آن مشتاق شود آن را با دیگران به اشتراک بگذارد، اتفاق بسیار بزرگ‌تری رخ خواهد داد. یعنی شما یک‌بار محتوایی را تولید کرده‌اید اما به جز کانال‌های اختصاصی خودتان، مخاطبانتان با کمال میل آن را به دست دیگران نیز رسانده‌اند.

محتوای باکیفیت اگر به نسبت فرمتی که دارد در کانال درستی منتشر شود، درست مانند یک ویروس عمل کرده و در مدت زمانی کوتاه با سرعت بسیار بالایی منتشر می‌شود. این یعنی به‌جز مخاطبان همیشگی شما عده پرشمار دیگری از حضور شما و برندتان مطلع می‌شوند.

8.بازگشت سرمایه‌ای به نام ” مشتری”

بازاریابی محتوا کارکردهای متفاوتی دارد. اما یکی از ارزشمندترین آن‌ها بازگشت سرمایه است. سرمایه مهمی به نام مشتری. وقتی شما از محتوا به‌عنوان فروشنده‌ای با حوصله که به تمام پرسش‌های مخاطب پاسخ می‌دهد و چالش‌های او را برطرف می‌کند استفاده می‌کنید، یعنی اطمینان دارید که این مخاطب حتی اگر امروز به هر دلیل خرید نکند، دیر یا زود بازخواهد گشت. سپس به دلیل آن‌که شاهد است سایر مشکلاتش را نیز به کمک محتوای ارائه‌شده توسط شما می‌تواند حل کند، به شما وفادار می‌شود. مشتری وفادار سرمایه‌ای غیر قابل اندازه‌گیری است که یا خودش همیشه از شما خرید می‌کند یا مثل یک بازاریاب رایگان شمارا به دیگران معرفی می‌کند.

کمترین تأثیری که بازگشت مشتری برای یک بیزینس به همراه دارد، افزایش ترافیک سایت است. موضوعی که از نظر گوگل پنهان نمانده و بی‌تردید روی رتبه دهی به یک سایت مؤثر است.

9.شناخته شدن به عنوان یک برند متخصص

در این‌که افرادی که به تجارت شما نیاز دارند باید شما را به عنوان یک برند متخصص و کار بلد بشناسند هیچ شکی نیست. اما وقتی شما سیاست های بازاریابی محتوا را به کار میگیرد، بی تردید به چشم کسانی که اصلاً مخاطب شما نیستند نیز خواهید آمد. پس وقتی جایی کسی به حوزه تخصصی شما نیاز پیدا کند، حتماً عده ای هستند که شما را به عنوان بهترین در حوزه خودتان بشناسند و به دیگران معرفی کنند.

شناخته شدن به عنوان یک برند متخصص

10.ایجاد بک لینک های سالم به وب سایت شما

متخصصان سئو میتوانند به شما توضیح دهند که چرا داشتن بک لینک برای یک سایت جزو امور حیاتی است. وقتی لینکی از سایت های معتبر و پر بازدید به وب سایت شما وجود داشته باشد به دو دلیل گوگل رتبه بهتری به سایت شما میدهد. یکی تاثیر این لینک روی افزایش ترافیک سالم سایت شما است و دیگری برداشت گوگل مبنی بر کیفیت محتوای شما. یعنی گوگل این طور استنباط میکند که سایت شما محتوای خوبی ارائه کرده و ارزش آن را دارد که توسط سایر وب سایت ها به مخاطبان توصیه شود.

بدون تردید محتوایی که تنها به معرفی محصول پرداخته است یا آنقدر کم حجم و بی کیفیت است که هیچ ارزشی به مخاطب نمیدهد، قادر به بازی کردن چنین نقش مهمی برای یک کسب و کار نیست. در روند سیاست گذاری، تولید و ارائه محتوا نهایت دقت، ظرافت و ارزش گذاری روی مخاطب را به کار بگیرید تا بهترین نتیجه حاصل شود.

آنچه در این مقاله ارائه شد 10 فاکتور قابل سنجش و اندازه‌گیری تأثیر مثبت بازاریابی محتوا روی کسب‌وکارها بود. نتایجی که رد پای خود را در افزایش فروش، بالا رفتن ترافیک وب‌سایت یا رشد تعداد دنبال کنندگان یک صفحه می‌گذارند.

آیا شما دلایل دیگری می‌شناسید که جزو کارکردهای قابل اندازه‌گیری بازاریابی محتوا باشند؟!

  • ایده برای تولید محتوا

۱۰ منبع عالی یافتن ایده برای تولید محتوا

شاید آن‌قدری که چالش پیدا کردن ایده برای تولید محتوا [...]

سایر مقالات
10 نکته در خصوص پادکست‌ها