19 دلیل برای اثبات ضروری بودن بازاریابی محتوا برای هر کسب‌وکاری

برای کمک به درک بهتر نقش بازاریابی محتوا در رشد کسب‌وکارها، این مطلب را بخوانید.

تا همین چند سال پیش اغلب بیزینس ها از سیاست‌های بازاریابی محتوا صرفاً برای فعال نگه داشتن بخش فروش آنلاین خود استفاده می‌کردند. یعنی نگاه مدیران به بازاریابی محتوا ابزار نه‌چندان مؤثری بود که در کنار تبلیغات می‌توانست به روشن نگه داشتن موتور فروش آنلاین کمک کند.

اما اکنون که بازار فروشگاه‌های اینترنتی از حضور مشتری‌های آنلاین داغ‌تر شده، مدیران نیز باور کرده‌اند که استفاده از بازاریابی محتوا یک ضرورت است.

بدون تردید شما نیز اصطلاح ” محتوا پادشاه است” را شنیده‌اید. اکنون این موضوع اثبات شده است که اکثر کمپین‌های بازاریابی دیجیتال در دنیا، از بازوی قدرتمند بازاریابی محتوا استفاده می‌کنند. برندهای بزرگ و موفق توسط گنجینه‌ای از مطالب مرتبط پشتیبانی می‌شوند که برای ارتباط قوی‌تر میان کسب‌وکار و بازار هدف تولید شده‌اند.

برای کمک به درک بهتر نقش بازاریابی محتوا در رشد کسب‌وکارها، این مطلب را بخوانید. در اینجا مهم‌ترین مزیت‌هایی که بازاریابی محتوا برای بیزینس شما به ارمغان می‌آورد را با 19 دلیل مختلف، بررسی می‌کنیم.

1.بازاریابی محتوا نرخ تبدیل مخاطب به مشتری را بالا می‌برد

طبق تحقیقات، تولید و عرضه منظم محتوای باکیفیتی که مضمون آن به نحوی به بیزینس شما مرتبط باشد، نرخ تبدیل مخاطب به مشتری را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد. شرکت‌هایی که به‌طور جدی از سیاست‌های بازاریابی محتوا تبعیت می‌کنند، نزدیک به 6 برابر بیشتر از شرکت‌هایی که تنها از راه تبلیغات سعی در جذب مشتری دارند، در این کار موفق بوده‌اند.

بدون تردید تولید و عرضه محتوا کاری است که نیاز به زمان کافی داشته و هزینه‌بر است؛ اما شرکت‌ها با در دست داشتن ابزارهایی که نرخ ورودی مخاطب از مرورگرها را اندازه می‌گیرند به‌خوبی دریافته‌اند که این هزینه با تبدیل‌شدن مخاطب به مشتری به‌زودی به جیب شرکت بازگشته است.

تبدیل کردن مخاطب به مشتری بزرگ‌ترین خدمتی است که بازاریابی محتوا به کسب‌وکار شما می‌کند.

بازاریابی محتوا نرخ تبدیل مخاطب به مشتری را بالا می‌برد

2.ارسال مداوم مطالب کارآمد باعث رشد ترافیک سایت می‌شود.

ارسال مداوم و منظم مطالب مفید باعث رشد تدریجی اما ارزشمند  وب‌سایت شما می‌شود. چندی بیش Hubspot اعلام کرد که شرکت‌هایی که در ماه 16 پست مفید یا بیش از آن را روی وب‌سایت خود منتشر می‌کنند تقریباً سه و نیم برابر بیشتر از شرکت‌هایی که در ماه 4 پست یا کمتر نشر می‌دهند، مراجعه‌کننده دارند.

3.محتوای مفید که مشتریان هدف را درگیر می‌کند، به برند سازی کمک می‌کند.

برند سازی یکی از مهم‌ترین مزیت‌های بازاریابی محتوا برای بیزینس‌هاست. اما چطور این اتفاق رخ می‌دهد؟

افراد بسیاری وجود دارند که به محصول یا خدماتی که شما تولید یا ارائه می‌کنید، نیاز دارند. اما عاملی که سبب می‌شود در خرید کردن از شما تردید کنند، ناشناخته بودن برند شماست. هنگامی‌که محتوای مفید تولید و عرضه می‌کنید در حقیقت برای مخاطب خود ارزش ایجاد کرده‌اید. به‌این‌ترتیب هم آن‌ها به هدفی که دارند نزدیک شده و به پاسخ پرسش‌های خود دست پیدا می‌کنند، هم شما توانسته‌اید به موقع برند تجاری خود را به آن‌ها معرفی کنید.

4.از محتوای مفید می‌توان به‌عنوان ابزاری برای آموزش به مشتری بهره برد.

مشتریان نیازهایی دارند که محصول یا خدمات شما قادر به رفع آن‌هاست. محتوای با کیفیت می‌تواند به سؤالات مشتریان پاسخ بدهد.تردیدهای آن‌ها را در مورد انتخاب برطرف کند. نحوه عملکرد محصول یا خدمات شما را با جزئیات به آن‌ها بیاموزد و در شرایطی که مشتری با محصولی که از شما خریده است به مشکل برخورد کند، به یاری او بشتابد.

به یاد داشته باشید که در توسعه محتوا، رفع نیاز مشتری در نخستین درجه اهمیت قرار دارد. به‌این‌ترتیب می‌توانید به مشتری در شناخت و درک بهتر نیازهایش کمک کنید. سپس می‌توانید در قدم بعدی خودتان را به‌عنوان برطرف‌کننده این نیاز معرفی کنید.

از محتوای مفید می‌توان به‌عنوان ابزاری برای آموزش به مشتری بهره برد

5.محتوا می‌تواند به شما در ایجاد اعتماد در مشتریان هدف کمک کند

اعتماد بر اساس اعتقاد و اعتقاد بر اساس اطلاعات ساخته می‌شود. بنابراین هرچه بیشتر در راستای ارائه اطلاعات ارزشمند به مشتری تلاش کنید، به تدریج به شما اعتقاد پیدا خواهد کرد و درنهایت سطح بالاتری از اعتماد او جلب خواهد شد.

شما به‌راحتی از طریق پست‌های وبلاگی یا هر نوع محتوای دیگری می‌توانید با مشتری ارتباط برقرار کنید، با او حرف بزنید و به او اطلاعات مفیدی ارائه کنید که واقعاً مشکلی را از او حل کند. این رابطه مبتنی بر اعتماد است که به نوبه خود ، بر اساس ارزشی است که محتوای شما ارائه می‌دهد.

6.محتوای خوب به شما کمک می‌کند تا روابط قوی‌تری با مشتری برقرار کنید

آیا می‌خواهید به کسب‌وکارتان قدرت دهید و مشتریان خود را به طرفداران همیشگی برندتان تبدیل کنید؟! پس روابط خود را با مشتریان فعلی مستحکم کنید.

قدر مشتریان امروز خود را بدانید. برای این‌که به آن‌ها اثبات کنید برای آن‌ها ارزش قائل هستید، باید مرتب و روی برنامه خاصی برای آن‌ها محتوای ارزشمند و مبتنی بر نیازهایشان تولید کنید. این محتوای خاص را به که منظور حفظ مشتری‌های فعلی و درگیر نگه‌داشتن آن‌ها با برندتان تولید می‌شود، می‌تواند محتوای یک ایمیل باشد که هر هفته برای آن‌ها ارسال می‌شود یا سلسله آموزش‌های خاصی که بسیار منظم، مطلب مفیدی که به نحوی به کسب‌وکار شما مرتبط است را به آن‌ها آموزش می‌دهد.

7.محتوای با کیفیت به شما در ایجاد اعتبار و اقتدار کمک می‌کند

هنگامی‌که محتوای باکیفیتی تولید می‌کنید که مضمون آن برای مشتریان شما مفید بوده و به آن‌ها مرتبط است و به نحوی مشکلی را از آن‌ها برطرف می‌کند، قبل از آن‌که به آن‌ها خدماتی بدهید، برای خودتان اعتبار و اقتدار ایجاد کرده‌اید.

هنگامی‌که شما در خصوص مشکلات مشتریان محتوا تولید کرده و در آن راه‌حلی ارائه می‌کنید، یا در خصوص چالش‌هایی که در کسب‌وکار خود به آن‌ها مواجه هستید، مطلبی صادقانه و تحلیلی می‌نویسید، در نظر مشتری به برندی تبدیل می‌شوید که در کار خود به‌شدت متخصص و کار بلد است. این احساس آن‌ها را ترغیب می‌کنید که شما را بیشتر بشناسند و به‌تدریج بیشتر به توصیه‌های شما گوش بدهند. درنهایت پس از مدتی به شما اعتماد می‌کنند.

هیچ‌چیز به‌اندازه اعتماد همه جانبه مشتری برای یک برند اعتبار و اقتدار به همراه نمی‌آورد.

محتوای با کیفیت به شما در ایجاد اعتبار و اقتدار کمک می‌کند

8.محتوای باکیفیت شما را به رهبر صنعت خود تبدیل می‌کند

مصرف کنندگان هر محصول یا خدماتی در تمام دنیا به دنبال اطلاعاتی هستند که به آن‌ها در شناخت نیازهایشان کمک کرده و چالش‌هایشان را برطرف کند. بنابراین وقتی شما با ارائه منظم محتوای باکیفیت، پیش آن‌ها اعتبار کسب کرده باشید، به‌تدریج در نظر آن‌ها تبدیل به رهبر صنعت خود می‌شوید. به این ترتیب آن‌ها برای رفع هر معضلی سراغ شما می‌آیند و نظر شما را جویا می‌شوند.

9.محتوای باکیفیت مشتری را به مرحله خرید نزدیک‌تر می‌کند

امروزه مشتریان قبل از زدن دکمه خرید، تمام بررسی‌های خود را انجام می‌دهند. آن‌ها ابتدا نیازها و چالش‌های خود را شناسایی می‌کنند. سپس گزینه‌هایی پیشنهادی را که قادر به برطرف کردن نیاز آن‌هاست، از نظر می‌گذرانند. بعد نتیجه بررسی‌های خود را کنار هم گذاشته و در نهایت تصمیم به خرید می‌گیرند.

هنگامی‌که شما از محتوای باکیفیت استفاده می‌کنید که در هر مرحله از چالش مشتری، به او اطلاعات مفید می‌دهد، او را با برند خود درگیر کرده و یک‌قدم به نهایی کردن تصمیمش نزدیک‌تر کرده‌اید. محتوای با کیفیت مشتری را راهنمایی می‌کند تا سریع‌تر تصمیم بگیرد.

10.محتوای بیشتر یعنی فرصت بیشتر برای دیده شدن

طبق نظر مایکروسافت، مخاطب امروزی تنها به مدت 12 ثانیه پس از آن‌که تیتر یا تصویری را در مرورگر ببیند، آن را به خاطر می‌آورد. این یعنی فرصت بسیار اندکی برای دیده شدن وجود دارد. پس هر چقدر محتوای بیشتری ارائه کنید، بیشتر دیده می‌شوید. البته بدیهی است که این محتوا باید به اندازه کافی مفید، سرگرم کننده، جذاب و ارزش آفرین برای مشتری باشد.

11.بازاریابی محتوا مقرون به‌صرفه است

احتمالاً شما بهتر میدانید که قرار دادن بنر تبلیغاتی در وب‌سایت پر بازدیدی که تبلیغ کردن در آن ارزش داشته باشد، چقدر برای شما هزینه دارد؟! تازه این در حالی است که چنین وب‌سایت‌هایی به دلیل تعداد بالای بنرهای تبلیغاتی که روی صفحات خود دارند، اغلب تبلیغات را دچار کوری می‌کنند. البته تبلیغات جای خود را دارد و باید در کنار بازاریابی قرار داشته باشند. اما بازاریابی محتوا به شکل مؤثرتری در جذب مشتری و نگه داشتن آن عمل می‌کند.

طبق تحقیقات انجام شده، بازاریابی محتوا 62 درصد کمتر از سایر شیوه‌های بازاریابی یا تبلیغات هزینه دارد، اما حداقل 3 برابر بیشتر از شیوه‌های سنتی تبلیغات و بازاریابی، مشتری جذب می‌کند. اکنون شما این درصدها را با هزینه‌ای که برای بازاریابی و تولید محتوا صرف کرده‌اید، مقایسه کنید. البته موضوع محدودیت زمان در استفاده از تبلیغات را باید در نظر گرفت. مسئله‌ای که در محتوا وجود ندارد. چراکه محتوا شبیه به یک محصول همیشگی است که پس از یک بار تولید، سال‌ها روی پلتفرم ارائه شده باقی می‌ماند. ضمن آنکه اگر کیفیت بالایی داشته باشد، قابلیت به‌روزرسانی و استفاده چندباره نیز دارد.

بازاریابی محتوا 62 درصد کمتر از سایر شیوه‌های بازاریابی یا تبلیغات هزینه دارد

12.محتوای هدفمند به شما در رسیدن به مشتری واقعی کمک می‌کند

هر فردی که وب‌سایت شمارا بررسی می‌کند، مشتری شما نیست. هر مشتری آنلاینی هم به محصول شما علاقه‌مند نیست. بنابراین شما باید در مورد افرادی که به عنوان مشتری بالقوه آنلاین به وب سایت شما سر می‌زنند، آگاهی کافی داشته باشید. محتوای ایجاد شده برای بازار هدف به شما کمک می‌کند تا به افرادی که به‌اندازه کافی محصولات شما را می‌شناسند و به آن علاقه‌مند هستند برای خرید دسترسی پیدا کنید.

13.محتوای بیشتر نقاط ارتباط بیشتری میان شما و مشتریان ایجاد می‌کند

هرچه مطالب مفید و مرتبط‌تری در وب‌سایت خود منتشر کرده و در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته باشید، سطح دسترسی شما به بازار مشتریان گسترده‌تر خواهد بود. به این ترتیب شانس بیشتری برای جذب مخاطب هدف خود خواهید داشت.

به‌طورکلی مشتریان قبل از خرید هر چیزی چندین بار به وب‌سایت شما مراجعه می‌کنند. بنابراین شما به‌اندازه کافی فرصت دارید که با ارائه محتوای خوب آن‌ها را درگیر کنید. با آن‌ها مکالمه‌ای را شروع کنید و به آن‌ها در جهت اخذ تصمیم نهایی کمک کنید.

14.بازاریابی محتوا برای کسب و کار خود شما ارزش ایجاد می‌کند

ارائه اطلاعات مفید به شیوه‌ای کاملاً سخاوتمندانه و بدون چشم داشت، یعنی ایجاد ارزش برای کسب و کار شما. بازاریابی محتوا از این نظر که نباید در آن هیچ‌گونه تبلیغ مستقیمی وجود داشته باشد، مورد نقد بسیاری از طرفداران تبلیغات است. اما به این بخش از اثرگذاری محتوا فکر کنید که با آن می‌توانید برای کسب و کار و برند خود ارزش‌آفرینی کنید. ضمن آن‌که محتوای خوب می‌تواند ذهن مخاطبی که اکنون آماده خرید کردن نیست را آماده کرده و از او مشتری بالقوه بسازد.

15.محتوا قابل اشتراک‌گذاری است

اگر معرفی لفظی یک محصول یا خدمات به دیگران مؤثرترین شیوه بازاریابی باشد، اشتراک گذاری یک پست وبلاگی تنها یک ثانیه طول می‌کشد. این اشتراک گذاری همان معرفی لفظی یا دهان به دهان است. محتوای مفید و خالی از تبلیغات مستقیم به شدت پتانسیل به اشتراک گذاری دارد. وقتی نظر کارشناسی شما در وبلاگتان توسط مخاطب برای دیگران ایمیل می‌شود، یا اینفوگرافیک شما در رسانه‌های اجتماعی میان افراد دست‌به‌دست می‌چرخد، یعنی شما محتوایی تولید کرده‌اید که مشغول فتح بازار و شناساندن شما به مخاطبان جدید است. اینجا خود محتوا است که مشغول فعالیت کردن برای شما است. حتی بدون این‌که شما نقش خیلی پررنگی در نشر آن به بیرون داشته باشید.

، اشتراک گذاری یک پست وبلاگی تنها یک ثانیه طول می‌کشد. این اشتراک گذاری همان معرفی لفظی یا دهان به دهان است

16.بازاریابی محتوا می‌تواند به شما در ایجاد ارتباطات شخصی کمک کند

درحالی‌که نشان دادن سمت انسانی در کسب‌وکار شما می‌تواند کار سختی باشد، محتوای شما این امکان را فراهم می‌کند که صدایی انسانی ارائه دهید. از طریق محتوا، می‌توانید ارتباط شخصی‌تری با مشتریان و رهبران سایر کسب‌وکارها برقرار کنید. ضمن آن‌که می‌توانید این کار را در حالی انجام دهید که صدا و شخصیت برند خود را نشان می‌دهید.

17.بازاریابی محتوا در تمام انواع کسب‌وکارها مؤثر عمل می‌کند

برخی عقیده دارند که بازاریابی محتوا تنها مناسب گروه خاصی از مشاغل است. درحالی‌که این ایده ابداً صحیح نیست. بازاریابی محتوا می‌تواند در هر نوع کسب‌وکاری، از بازرگانی‌های بزرگ تا خرده فروشی‌ها، از مشاغل صنعتی تا استودیوهای آهنگ‌سازی و از شرکت‌های دانش بنیان تا مشاغل تولیدی مؤثر عمل کند. تنها نکته مهم در خصوص به‌کارگیری محتوا، یافتن مباحث و انواع مختلف مطالبی است که به بهترین وجه با مخاطب شما ارتباط برقرار کند.

18.بازاریابی محتوا به جذب مشتریان غیر منتظره کمک می‌کند

داشتن یک وبلاگ فعال یا حضور در رسانه‌های اجتماعی پرمخاطب، با ارائه مطالب مفید و تأثیرگذار، شما را هنگام جذب مشتریانی که هرگز انتظار آن‌ها را نمی‌کشیده‌اید غافل‌گیر می‌کند. یعنی هرلحظه ممکن است کسی در وب گردی‌های خود ناگهان به محتوای شما برخورد کند، سپس به یاد بیاورد که همیشه به محصول یا خدماتی شبیه آنچه شما ارائه می‌کنید نیازمند بوده، اما هرگز به آن دسترسی نداشته یا برند معتبری که آن را ارائه کند، نمی‌شناخته است. این همان مشتری است که فقط به لطف بازاریابی محتوا جذب برند شما شده است.

19.محتوای بیشتر و جذاب‌تر یعنی ایجاد ترافیک بیشتر در رسانه‌های اجتماعی

هر اندازه که شما در رسانه‌های اجتماعی با تولید و ارائه محتوای ارزشمند، فعال‌تر باشید، ترافیک مفید بیشتری روی شبکه‌های اجتماعی خود جذب خواهید کرد. هنگامی‌که مشتریان پی به کیفیت محتوای شما ببرند، مشتاقانه‌تر در شبکه‌های اجتماعی شما را دنبال می‌کنند.

هر اندازه که شما در رسانه‌های اجتماعی با تولید و ارائه محتوای ارزشمند، فعال‌تر باشید، ترافیک مفید بیشتری روی شبکه‌های اجتماعی خود جذب خواهید کرد.

در پایان باید گفت که بازاریابی محتوا مزایای شگفت‌انگیز بسیاری برای تجارت شما دارد. به همین دلیل است که هرروز شرکت‌های بیشتری در سراسر جهان و حتی ایران، در تلاش برای استفاده از استراتژی بازاریابی محتوا هستند. بنابراین بیایید از همین امروز در هر صنعت و کسب‌وکاری که هستید از بازاریابی محتوا استفاده کنید تا خیلی زودتر ازآنچه تصور می‌کنید به جرگه بهره‌مندان از این رویکرد بازاریابی مدرن بپیوندید.

  • ایده برای تولید محتوا

۱۰ منبع عالی یافتن ایده برای تولید محتوا

شاید آن‌قدری که چالش پیدا کردن ایده برای تولید محتوا [...]

سایر مقالات
تفاوت بازاریابی محتوا با 7 شیوه دیگر بازاریابی