9 ویژگی اصلی در یک محتوای خوب و تاثیر گذار

content -marketing

ایجاد محتوای جذاب و تأثیرگذار می‌تواند برای هر تولیدکننده محتوایی کار دشواری باشد. این معضل وقتی بزرگ‌تر می‌شود که امکان بهره‌گیری از دانش و تجربه یک بازاریاب محتوا هم وجود نداشته باشد.

 اگر شما تولیدکننده محتوا هستید یا صاحب یک بیزینس که تصمیم دارد خودش محتوا تولید کند، احتمالاً بارها در این موقعیت گرفتارشده‌اید. موقعیتی که در آن محتوایی تولید کرده‌اید، اما نمی‌دانید کیفیت آن به‌اندازه کافی خوب است یا خیر؟! یا در میان انباری از اطلاعاتی که باید در یک محتوا گنجانده شود، گیر کرده و نمی‌دانید چطور باید به آن‌ها سر و سامان بدهید، طوری که همه این اطلاعات را در یک قطعه محتوا جا بدهید؟!

این مطلب شما را در جهت تشخیص کیفیت محتوای خوب و تأثیرگذار راهنمایی می‌کند. همچنین به شما می‌آموزد که چطور خودتان چنین محتوایی را تولید کنید تا بهترین و بیشترین بهره را از آن ببرید.

1.محتوای خوب هدفمند است

این مهم‌ترین ویژگی یک محتوای با کیفیت محسوب می‌شود. وقتی می‌خواهید محتوای خوب تولید کنید یا سطح کیفی یک محتوای تولید شده را بسنجید، باید از خودتان بپرسید که جامعه هدف این محتوا چه کسانی هستند؟! سپس تا جائیکه امکان دارد به این سؤال با دقت و جزئیات پاسخ دهید. این جزئیات را در جایی بنویسید تا فراموش نکنید. مثلاً جامعه هدف محتوا از نظر سن، جنسیت، سطح تحصیلات، نژاد، موقعیت اجتماعی و نیازها در چه وضعیتی قرار دارند؟! همچنین باید از خودتان بپرسید که این جامعه هدف چرا به محصول یا خدمات شما نیاز دارند؟! یا سؤالات احتمالی آن‌ها در خصوص آنچه شما ارائه می‌کنید بیشتر در خصوص چه مواردی است؟!

اگر در فرآیند تولید محتوا، پاسخ‌هایی که به پرسش‌های فوق داده‌اید را مد نظر قرار بدهید و با هدف دادن اطلاعات مفید و رفع نیازهای جامعه هدف محتوا تولید کنید، پس محتوای شما هدفمند و تأثیرگذار خواهد بود.

consumer-value

به‌طور کلی قرار دادن مخاطبان هدف در یک گروه این توانایی را به تولیدکننده محتوا می‌دهد که در محتوای تولیدی خود مزایا و اطلاعات خاصی که مربوط به آن گروه می‌شود را برجسته کند. البته این کار که به آن پرسونای مخاطب نیز گفته می‌شود به جز کمک به تولید کننده محتوا این امکان را برای تحلیلگران بیزینس فراهم می‌کند تا با تجزیه‌وتحلیل ورودی‌های سایت دریابند که چه کسی به محصول یا خدمات ارائه‌شده توجه نشان می‌دهد یا احتمالاً مشتری آن است.

به‌جرئت می‌توان گفت که نیمی از چالش بازاریابی محتوا، جذب مخاطب برای مصرف محتوا است. چراکه این محتوا قرار است نیازهای مخاطب را برطرف کند؛ به پرسش‌های او پاسخ دهد و به‌تدریج از او مشتری بسازد. همچنین با بهینه‌سازی شدن برای موتورهای جستجو، تبدیل به ابزاری برای هدایت مخاطبان برای ورود به وب‌سایت شود.

بهینه‌سازی محتوا، به‌طوری‌که در موتورهای جستجو بهتر دیده شود، یکی از اصلی‌ترین مراحل آماده‌سازی محتوا پیش از نشر آن است. البته این کار باید توسط افرادی که به‌اندازه کافی روی مسئله SEO یا Search engine optimization  تسلط دارند انجام شود.

تا همین چند سال پیش سئو صرفاً کاری ترفندی-تکنیکی بود. یعنی عده زیادی بدون داشتن مهارت و دانش خاصی تنها با یادگیری چند تکنیک، اصطلاحاً وب‌سایت‌ها را برای موتورهای جستجو سئو یا بهینه‌سازی می‌کردند. اما به لطف الگوریتم‌ها جدید رتبه دهی، حالا این کار تنها به دست متخصصان فن امکان‌پذیر شده است. کسانی که به‌خوبی گوگل و رفتارهای الگوریتم‌های تازه او را در بررسی و رنک دادن به وب‌سایت‌ها می‌شناسند.

SEO ثابت کرده است که یک محتوا در صورتی به‌اندازه کافی تأثیرگذار و جاذب مشتری خواهد بود که اولاً کیفیت مضمون آن به‌اندازه کافی بالا باشد، طوری که خواننده رغبتی برای استفاده از آن تا انتها داشته باشد. ثانیاً از کلمات کلیدی متناسب به هدف محتوا در آن به اندازه کافی استفاده شده باشد. البته مسائلی مانند لینک سازی‌های داخلی و خارجی نیز در موضوع تأثیرگذاری و دیده شدن محتوا نقش بازی می‌کنند.

اما بهینه‌سازی تنها مختص به محتوایی که روی وب‌سایت‌ها قرار داده می‌شود، نیست. SMO یا Social Media Optimization نیز در خصوص محتوایی که مختص به جامعه مجازی تولید می‌شود، مهم است.

تولید کردن محتوای باکیفیت با تمام ویژگی‌های یک محتوای تأثیرگذار به‌اندازه کافی روی جذب مشتری مؤثر عمل نمی‌کند. محتوا را باید SEO یا SMO شده نشر داد تا توسط مخاطب دیده شود..

3.محتوای خوب ارزش زیادی برای مخاطب قائل می‌شود

مهم‌ترین سؤالی که باید در خصوص کیفیت یک قطعه محتوا پرسیده شود این است  که : ” آیا این محتوا ارزش کافی برای مخاطب قائل شده است؟!”

محتوای تولیدی شما در صورتی برای مخاطب ارزش‌آفرین است که به او اطلاعات بدهد؛ مشکلی را از او برطرف کند؛ پرسش او را پاسخ دهد یا حداقل به‌اندازه کافی او را سرگرم کند. در غیر این صورت، یعنی درصورتی‌که شما محتوایی را صرفاً به جهت معرفی یا ارزش‌گذاری روی محصول یا خدمات خود تولید کنید، آن قطعه محتوا هیچ ارزش برای مخاطب نداشته و  توسط او استفاده نخواهد شد. شک نکنید که اگر مخاطب در قطعه محتوای تولیدی شما شاهد ارزش‌گذاری روی خودش نباشد، آن محتوا را نادیده خواهد گرفت.

international-content-marketing

4.محتوای خوب داستان‌پرداز است

داستان‌پردازی یا Storytelling یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های محتوای خوب است. این محتوا به‌راحتی با مخاطب ارتباط برقرار کرده و او را تا انتها با خود می‌کشاند. تعریف کردن یک داستان برای یک فرد به معنی برقرار کردن ارتباط با مخفی‌ترین لایه‌های ذهن او است. این شیوه از برقراری ارتباط با هیچ کار دیگری قابل مقایسه نیست. به همین دلیل توصیه ما این است که تا جاییکه که امکان دارد  از شیوه داستان‌گویی برای تولید محتوای خوب و مؤثر استفاده کنید. البته شاید ماهیت کسب‌وکار شما طوری باشد که تولید چنین محتوایی در آن سخت باشد. به همین دلیل میگوییم تا “جاییکه می‌توانید و امکان آن فراهم است”.

5.محتوای خوب آموزش می‌دهد

ویژگی آموزشی بودن تقریباً باید در هر نوع محتوایی که شما تولید می‌کنید، رعایت شود. مخاطب حق دارد برای وقتی‌که در وب‌سایت شما صرف می‌کند، ارزش قائل باشد. شما هم این ارج را به زمان او بدهید و در محتوای خود حداقل یک نکته مهم آموزشی قرار دهید. همچنین به‌شدت از شرح نکات کم‌ارزش بپرهیزید. چراکه اگر محتوای شما پر از اطلاعات بدون ارزش و کهنه باشد، مخاطب خیلی زود این نکته را فهمیده و به سمت رقبای شما کشیده می‌شود.

نکته آموزشی هر محتوا باید در راستای اهداف کسب‌وکار شما در محتوا گنجانده شود. یعنی درحالی‌که محتوا در حال کار کردن برای بیزینس شما است، اطلاعات خوب دیگری نیز به مخاطب ارائه کند. طوری که حتی اگر مخاطب پس از پایان محتوا تبدیل به مشتری نشد، حداقل به اطلاعات عمومی او اضافه شده باشد.

6.محتوای خوب مخاطب را درگیر خودش می‌کند

جلب توجه مخاطب کار بسیار دشوار و یک چالش همیشگی است. چالشی که بازاریابان هرروز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. محتوای شما باید نقش خود را در جذب مشتری با درگیر کردن او با خودش بازی کند. یعنی محتوا اگر متن است باید طوری نوشته شده باشد که مخاطب با خواندن سه خط اول، ناخودآگاه درگیر و مجذوب محتوا شده و تا خط آخر به خواندن ادامه دهد. تولید چنین محتوایی کار بسیار سخت و هنرمندانه‌ای است. اما چند تکنیک ساده آن این است که :

  • در محتوای خود تا جاییکه امکان دارد با مخاطب شوخی کنید.
  • از او سؤال بپرسید.
  • با او مستقیم حرف بزنید، طوری که باور کند منظور شما خود او است.
  • مشکلی که قرار است در ادامه با استفاده از محتوا برطرف شود را همان ابتدای امر مطرح کنید.
  • و…

به یاد داشته باشید که همیشه هدف از تولید و نشر محتوا جلب نظر مخاطب است. پس ابتدا او را خوب بشناسید، سپس هر کاری که تصور می‌کنید سبب می‌شود تا حد ممکن درگیر محتوای شما شود را انجام دهید.

7.محتوای خوب قابلیت اشتراک‌گذاری دارد

محتوای شما برای آن‌که مخاطبان موردنظر خود را پیدا کند باید قابلیت اشتراک‌گذاری داشته باشد. شما تعداد کانال‌های محدودی برای نشر محتوای خود دارید. اما درصورتی‌که محتوایی تولید کنید که قدرت نشر داده شدن داشته باشد، هر کاربری که از آن استفاده کرده باشد تبدیل به کانال توزیع شما خواهد شد. به‌این‌ترتیب شما بی‌نهایت اتصال ارزشمند پیدا خواهید کرد که در اصل برای کاربران دیگر است اما اکنون به نفع شما کار می‌کند.

8.محتوای خوب اقناع‌کننده است

محتوای خوب در هر مرحله از چرخه خرید، به‌موقع و به‌اندازه کافی به مشتری اطلاعات ارائه می‌کند. یعنی اگر مشتری در مرحله اولیه شناخت محصول بوده و اکنون در وبلاگ سایت مشغول مطالعه مطلب است، به او در خصوص کالا یا خدمات ارائه‌شده اطلاعات می‌دهد. اگر او از این مرحله رد شده و اکنون در حال بررسی و مقایسه قیمت‌ها است، به او می‌گوید که قیمت این محصول چقدر است و چه مزیت‌هایی نسبت به محصولات مشابه و ارزان‌تر دارد. و درنهایت اگر مشتری در صفحه خرید محصول قرار داشته و چند لحظه دیگر کار خرید خود را تمام می‌کند، به او در خصوص چگونگی پیگیری سفارش، ارسال محصول، زمان ارسال، نحوه عودت و این موارد اطلاعات می‌دهد.

9.محتوای خوب مخاطب را به مرحله بعدی سوق می‌دهد

هدف نهایی از بازاریابی محتوا چیست؟! بدون تردید جذب مخاطب و تبدیل کردن او به مشتری. به همین دلیل است که یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های محتوای خوب این است که فراخوان عمل CTA یا Call to action داشته باشد. البته همیشه منظور از CTA این نیست که دکمه خرید را پائین مطلب قرار دهید. بلکه فراخوان عمل می‌تواند دکمه‌ای باشد که از مخاطب می‌خواهد مطلب را  با دیگران به اشتراک بگذارد، عضو خبرنامه شود، نظر خود را بنویسد، محتوا را لایک کند، به سطح کیفی آن نمره بدهد یا مقاله بعدی مرتبط با این مطلب را مطالعه کند. به‌هرحال محتوایی مؤثر است که در ابتدا یا انتهای آن مخاطب را وادار کند نسبت به آن‌یک عکس‌العمل جدی انجام دهد. خواه این عکس‌العمل خرید باشد- که این قطعاً بهترین حالت است- خواه زدن روی علامت قلبی سفید که تبدیل به یک قلب قرمز ارزشمند می‌شود.

content-marketing-likes

در پایان به خاطر بسپارید که تولید محتوای خوبی که 9 ویژگی فوق را داشته باشد، کار دشوار اما امکان‌پذیری است. اما نیاز به تمرین و مطالعه بسیار دارد. شک نکنید که تولید چنین محتوایی خیلی زود تأثیر خود را روی بیزینس شما خواهد گذاشت.

  • ایده برای تولید محتوا

۱۰ منبع عالی یافتن ایده برای تولید محتوا

شاید آن‌قدری که چالش پیدا کردن ایده [...]

سایر مقالات
چرا محتوای ویدیویی قدرتمندترین نوع محتوا است؟