contentmarketingQuality

7 کارکرد غیر قابل اندازه گیری بازاریابی محتوا

7 کارکرد غیر قابل اندازه گیری بازاریابی محتوا

شاید اگر نتایج حاصل از به‌کارگیری بازاریابی محتوا به‌اندازه تبلیغات سنتی خیلی زود خودشان را نشان می‌دادند، این همه انرژی بازاریابان محتوایی صرف اثبات ثمربخش بودن این شیوه از بازاریابی نمی‌شد. برای مدیران و صاحبان کسب‌وکارها که مجبورند در زمان تعیین بودجه برای بازاریابی، روشی را انتخاب کنند که اثربخشی فوری‌تری داشته باشد و بتوان مؤثر بودن آن را روی نمودار با اعداد و ارقام نشان داد، بازاریابی محتوا یک مورد پر ریسک و دیرباز ده به نظر می‌رسد. اما برای مجموعه‌هایی که از بازاریابی محتوا و ثمراتش حتی تا سال‌ها پس از سرمایه‌گذاری روی آن بهره می‌برند، بدیهی به نظر می‌رسد که نه تنها برای رونق کسب‌وکار و فروش بیشتر که به منظور استفاده از سایر تأثیرات مثبت بازاریابی محتوا باید به‌کارگیری آن را در اولویت قرار داد.

ما در مقاله قبلی با عنوان ” 10 کارکرد قابل اندازه‌گیری بازاریابی محتوا” با دلایل مستدل اثبات کردیم که میان به‌کارگیری درست سیاست‌های بازاریابی محتوا و افزایش فروش ارتباط مستقیمی وجود دارد. البته بازاریابی محتوایی نقش‌های دیگری هم برای یک بیزینس ایفا می‌کند که افزایش اعتماد مخاطب، شهرت برند، بالا رفتن ترافیک ارگانیک سایت، کسب رتبه بهتر در گوگل، بازگشت مشتری و به دست آوردن وفاداری او تنها بخشی از آن‌ها است. به‌هرحال این‌ها تأثیرات مثبتی است که می‌توان آن‌ها را در قالب اعداد جا داد و با نمودار روند صعودی آن‌ها را بررسی کرد.

گاهی بازاریابی محتوا سبب صرفه‌جویی در هزینه‌های سایر بخش‌های یک شرکت می‌شود

اما در این مطلب قصد داریم با ارائه 7 دلیل به این موضوع بپردازیم که همه تأثیرات مثبت به‌کارگیری بازاریابی محتوا در اعداد و ارقام خلاصه نمی‌شود. گاهی بازاریابی محتوا سبب صرفه‌جویی در هزینه‌های سایر بخش‌های یک شرکت می‌شود یا آن‌قدر در یک حوزه مؤثر عمل می‌کند که تمام بودجه‌ای که به آن اختصاص داده شده است به صندوق ذخیره بازمی‌گردد.

حالا اگر این موضوع برای شما جذاب است، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

1.جذب نیروهای کارآمد، باهوش و مؤثر

شما به عنوان مدیر یا صاحب یک مجموعه، وقتی از بازاریابی محتوا استفاده می‌کنید، نه‌تنها برند، محصولات یا خدماتتان را در گستره وسیعی عرضه می‌کنید، که فرهنگ سازمانی و شیوه عملکرد خود را نیز به مخاطبان نشان می‌دهید. به‌طور مثال زمانی که برای تولید یک محتوای ویدئویی به قسمت‌های مختلف مجموعه خود می‌روید و نوع ارتباط خود با همکاران را به مخاطب نشان می‌دهید، یا زمانی که در حوزه کاری خود به سطح بالایی از تخصص و کارآمدی رسیده و شناخته می‌شوید، بدون شک مورد توجه عده‌ای قرار خواهید گرفت که تمایل زیادی برای همکاری با شما پیدا خواهند کرد. شکل این همکاری می‌تواند در قالب کارمندی یا شراکت باشد.

1- جذب نیروهای کارآمد، باهوش و مؤثر

به‌هرحال شما توانسته‌اید نظر مثبت افرادی را به سمت سازمان خود جلب کنید که در آینده دور یا نزدیک به دانش و مهارت آن‌ها در مجموعه خود نیاز پیدا خواهید کرد. این افراد باکمال میل به وب‌سایت شما  آمده و در بخش ” همکاری با ما” فرم درخواست همکاری را پر خواهند کرد. به‌این‌ترتیب شما بدون این‌که فراخوان جذب نیرو داده باشید، همیشه در ایمیلتان تعدادی رزومه قوی دارید که باید سر حوصله آن‌ها را بررسی کرده و با صاحبانشان قرار ملاقات بگذارید.

برای یک مدیر جذب نیروی مفید، باهوش، خلاق و متعهد به‌شدت کار دشوار و طاقت‌فرسایی است. ضمن آن‌که اگر فراخوان جذب نیرو اعلام عمومی شود، بررسی هزاران رزومه و تنظیم صدها قرار ملاقات و انتخاب کردن بهترین افراد از میان این‌همه انتخاب کار دشواری خواهد بود.

وقتی از بازاریابی محتوا استفاده می‌کنید به‌تدریج در حوزه کاری خود تبدیل به یک فرد یا مجموعه متخصص و خوش نام می‌شوید. همین موضوع سبب می‌شود که همیشه عده زیادی مشتاق همکاری با شما باشند.

2.ارتقای سطح دانش افراد درون سازمان

وقتی شما از بازاریابی محتوا استفاده می‌کنید، یعنی به‌تدریج یک بانک اطلاعاتی بسیار غنی از هر موضوعی که به نحوی با مجموعه شما مرتبط است، ایجاد می‌کنید. این بانک اطلاعاتی حاوی دانشی است که نه‌تنها به درد مخاطبان می‌خورد، که سطح علمی افراد درون سازمان شمارا نیز ارتقا می‌دهد.

وقتی شما از بازاریابی محتوا استفاده می‌کنید، یعنی به‌تدریج یک بانک اطلاعاتی بسیار غنی از هر موضوعی که به نحوی با مجموعه شما مرتبط است، ایجاد می‌کنید.

 شاید آن‌ها به واسطه عادت به یک پروسه کاری در خصوص بسیاری از جزئیات مربوط به وظایف خود چیزی ندانند. شما نیز به‌عنوان مدیر یا صاحب مجموعه نمی‌توانید به تک تک آن‌ها اطلاعات مورد نیازشان را آموزش دهید یا از آن‌ها بخواهید سر فرصت در این خصوص تحقیق کنند. پس بهترین کار همین است که پس از تکمیل سرفصل‌های محتوایی، از همکاران خود بخواهید هرازگاهی سری به وب‌سایت مجموعه بزنند و به راحتی هر اطلاعاتی را که مربوط به کارشان می‌شود را به دست بیاورند.

آموزش دادن به افراد درون یک سازمان در آن‌ها احساس خوب داشتن امنیت شغلی ایجاد کرده و انگیزه آن‌ها را برای بهبود عملکردشان بالا می‌برد. ضمن آن‌که جلوی رخ دادن خطاهای بسیاری را می‌گیرد که تأثیر چشم‌گیری در افزایش سرعت رشد مجموعه دارد. چه‌بهتر که افراد به کمک همان محتوای باکیفیتی این آموزش را ببینند که برای مشتریان تولیدشده است. این خود نوعی صرفه‌جویی در زمان و انرژی تولید اطلاعات است.

3.شکل گرفتن روابط جدید با افراد

یکی از روش‌های تولید محتوا استفاده از افراد خبره و کار بلدی است که حوزه کاریشان به نحوی به کار شما مربوط است. می‌توانید از آن‌ها دعوت کنید که در یک مصاحبه ویدیویی در خصوص کار و چالش‌های آن با هم گپ بزنید. همچنین می‌توانید از آن‌ها بخواهید که خودشان یا تیم تولید محتوایی که دارند در وبلاگ شما به عنوان نویسنده مهمان یک مطلب مفصل بنویسند.

یکی از روش‌های تولید محتوا استفاده از افراد خبره و کار بلدی است که حوزه کاریشان به نحوی به کار شما مربوط است

اما مزیت این کار چیست؟ این افراد گستره بزرگی از روابط با دیگران را دارند. درست عین شما. همچنین آن‌ها مشتریانی دارند که ممکن است به دلیل ارتباطی که میان تجارت شما وجود دارد، به محصول یا خدمات شما نیاز داشته باشند. درست مثل مشتریان شما. به همین ترتیب کانال‌های تازه‌ای از ارتباطات کاری شکل می‌گیرد که به شدت برای رونق یک کسب و کار از یک‌سو و افزایش اعتبار آن در بازار از سوی دیگر مثمر ثمر واقع خواهد شد.

در بازار امروز قدرت داشتن روابط خوب با دیگران و کسب اعتبار از پول بیشتر است. بازاریابی محتوا به شما کمک می‌کند به‌عنوان متخصص زمینه کاری خود بیشتر شناخته شوید. به این ترتیب افراد مفیدتری مشتاق برقراری رابطه کاری با شما خواهند بود.

4.توانایی حفظ کارمندان ارزشمند

تنها یک مدیر منابع انسانی می‌تواند بگوید که نگهداری از یک کارمند خوب، مقید، با انگیزه و کار بلد چه کار دشواری است. شاید خود کارمندان خوب یک مجموعه ندانند که چه ارزشی برای مدیران دارند.

آمار می‌گوید حدود ۵۴ درصد از کارمندان یک مجموعه وقتی خود را در یک رسانه به‌عنوان عضوی از یک مجموعه‌ موفق می‌بینند از این موضوع خرسند شده و به آن افتخار می‌کنند

یکی از تکنیک‌هایی که می‌توان در زمینه مراقبت از کارمندان خوب موفق عمل کرد این است که آن‌ها را در پروسه رشد و توسعه دادن سازمان دخیل کرد. چطور؟ باید از آن‌ها بخواهید در روند تولید محتوا برای سازمان دخالت کنند. مثلاً محتوا تولید کنند، یا با آن‌ها در خصوص کار، تخصص و نقشی که در شرکت شما دارند مصاحبه کنید و فایل صوتی یا تصویری آن به‌عنوان محتوا روی کانال‌های نشر بفرستید. به‌این‌ترتیب آن‌ها احساس ارزشمند بودن کرده و حس تعلقشان به مجموعه کاری خود بیشتر خواهد شد.

و این بازاریابی محتوا است که منجر به ایجاد انگیزه در کارمندان خوب شده و آن‌ها را برای سازمان حفظ می‌کند.

آمار می‌گوید حدود ۵۴ درصد از کارمندان یک مجموعه وقتی خود را در یک رسانه به‌عنوان عضوی از یک مجموعه‌ موفق می‌بینند از این موضوع خرسند شده و به آن افتخار می‌کنند. نتیجه این احساس خوشایند ایجاد حس تعلق ‌خاطر بیشتر آن‌ها به مجموعه‌ای است که در آن مشغول به کار هستند.

5.تأثیرگذاری روی سلیقه بازار پیش از ارائه محصول جدید

یکی از ریسک‌های همیشگی ورود محصول جدید به بازار یا ایجاد تغییر در آن این است که آیا سلیقه مخاطبان این محصول تازه یا این تغییر رخ داده را می‌پذیرد یا خیر؟! برای کاهش این ریسک می‌توان پیش از آغاز تولید محصول تازه یا اعمال تغییرات، به کمک محتوا از نظر مخاطبان آگاه شد. همچنین باید اثبات سودمندی این توسعه و تغییر را به عهده محتوایی گذاشت که در مورد آن به‌اندازه کافی توضیح می‌دهد. یعنی می‌توان پیش از اقدام جدی در روند قبلی، ایجاد تغییر در سلیقه مخاطب، نیازها و ذائقه او را به عهده بازاریابی محتوا گذاشت تا محصول نهایی کمی شناخته شده تر و با ریسک کمتری وارد بازار شود.

توانایی تغییر سلیقه مشتری به کمک بازاریابی محتوا از جانب بیشتر مجموعه‌ها نادیده گرفته می‌شود. درحالی‌که می‌تواند ریسک شکست را به‌شدت کاهش دهد و ذهن مخاطب را برای هرگونه تغییراتی، از قیمت گرفته تا ویژگی‌های عملکردی محصول یا خدمات آماده کند.

6.پایین آوردن هزینه‌های تحقیقات از بازار

وقتی برای تولید یک محتوا به قلب بازار می‌روید یا در وب‌سایت‌های متفاوت و مرتبط با کار خود، تحقیقات را آغاز می‌کنید، به حجم بسیار بالایی از دانش و اطلاعات در خصوص بازار دست پیدا می‌کنید. بدون شک همه آنچه به دست می‌آورید تبدیل به محتوا نخواهد شد. اما دانشی که در این راستا کسب کرده‌اید به شدت به شما در تصمیم‌گیری در خصوص بازار و رفتار با آن کمک خواهد کرد.

توانایی تغییر سلیقه مشتری به کمک بازاریابی محتوا از جانب بیشتر مجموعه‌ها نادیده گرفته می‌شود.

7.بالا رفتن سرعت آموزش به نیروهای تازه‌کار

استخدام افراد تازه در یک مجموعه که هیچ‌دانشی در مورد روند کار ندارند و آموزش دادن به آن‌ها  همیشه کار زمان بری بوده است. اما می‌توان یک‌بار از این پروسه یک محتوای ویدیویی یا متنی تهیه کرد، سپس از تازه‌کاران خواست برای یادگرفتن وظایف خود از این محتوا استفاده کنند. به‌این‌ترتیب انرژی افراد خبره شاید فقط یک‌بار صرف آموزش دادن به تازه‌کاران شود.

بدون تردید این 7 مورد تمام عملکرد غیرقابل‌شمارش بازاریابی محتوا نیست. این تکنیک بازاریابی به دلیل آن‌که از ابتدا بر مبنای دانش، شناخت مخاطب، بازار و ویژگی‌های کسب‌وکارها شکل‌گرفته است، با رویکردی دقیق و علمی به موضوع تأثیرگذاری روی رشد همه‌جانبه بیزینس ها عمل می‌کند.

آیا شما می‌تواند تأثیر مثبت دیگری که بازاریابی محتوا روی یک مجموعه دارد را نام ببرید؟

  • ایده برای تولید محتوا

۱۰ منبع عالی یافتن ایده برای تولید محتوا

شاید آن‌قدری که چالش پیدا کردن ایده برای تولید محتوا [...]

سایر مقالات
9 ویژگی اصلی در یک محتوای خوب و تاثیر گذار